Woda

Organizm noworodka składa się w przybliżeniu z 77 procent wody. Z wiekiem jej ilość się zmniejsza, tak że jako dorośli mamy w sobie 45-65 procent tego związku. Zarówno mięśnie, jak i mózg zawierają około 75 procent wody. W związku z tym nawet niewielki spadek ilości płynów ustrojowych może spowodować pogorszenie funkcjonowania organizmu, co pociąga za sobą między innymi problemy z trawieniem, brak energii, złą pracę mózgu, dłuższy czas reakcji oraz nadmierne wysuszenie skóry i włosów.
Woda jest głównym składnikiem wszystkich tkanek i płynów naszego ciała. Bez niej bylibyśmy wyschniętą masą niezdolną do funkcjonowania. Jest ona niezbędna do trawienia, przyswajania, wydalania, przemiany materii, oddychania i regulacji temperatury. Woda rozpuszcza i transportuje składniki pokarmowe za pośrednictwem płynów ustrojowych (krwi, limfy itp.). Gdyby ich nie dostarczała do wszystkich układów naszego organizmu, nie moglibyśmy żyć. Znaczenia wody nie da się przecenić.
Większość osób pije głównie wodę wodociągową, która jednak nie jest idealna. Może ona zawierać takie niepożądane składniki, jak chlor, glin, fluor, estrogeny, ołów (tam, gdzie są ołowiane rury) i miedź (której organizm potrzebuje w umiarkowanych ilościach, ale gdy spożywamy jej zbyt dużo, odkłada się i zostaje zaburzona naturalna równowaga). Dobrym pomysłem jest  kupno filtra do wody.

Filtry dzbankowe – niewątpliwie usuwają z wody część zanieczyszczeń, a przy tym są niedrogie, jeśli chodzi o zakup i konserwację, nie wymagają specjalnego montażu i zajmują niewiele miejsca. Jednak należy naprawdę regularnie je zmieniać i utrzymywać dzbanek w czystości, bo inaczej stają się doskonałą hodowlą bakterii, szczególnie przy ciepłej wodzie.

Filtry montowane na instalacji wodociągowej – różnią się pod względem ceny, wielkości i sposobu filtrowania wody. Filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy są zazwyczaj umieszczane pod zlewem na rurze doprowadzającej wodę. Często montuje się dodatkowy kran do pobierania przefiltrowanej wody. Częstość wymiany takich filtrów waha się od trzech miesięcy do roku. Obecnie są też dostępne oczyszczacze do wody, które rozdzielają ją na wodę alkaliczną i kwaśną. Alkaliczna służy do picia i gotowania, bo odkwasza organizm i wpływa korzystnie na zdrowie. Kwaśna doskonale nadaje się do zmywania i czyszczenia powierzchni roboczych, gdyż ma działanie przeciwbakteryjne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *