Trawienie

Problemy zdrowotne są znacznie częściej związane z nieprawidłowym trawieniem i absorbowaniem pokarmów niż z innymi przyczynami. Jeśli nigdy nie zastanawiałeś się nad swoim trawieniem, to najwyższy czas wyświadczyć swojemu organizmowi tę przysługę.

Mówiąc najprościej, trawienie polega na rozbijaniu cząsteczek pokarmu do postaci wchłanianej przez organizm, a odbywa się ono dzięki działaniu kwasów produkowanych w żołądku oraz enzymów obecnych w ślinie i wydzielanych przez trzustkę. Zapewnisz temu procesowi dobry początek, jeśli zawsze będziesz dokładnie gryzł jedzenie na papkę. Nie połykaj posiłków!

Surowa żywność zawiera własne enzymy, dlatego jedz jej więcej, żeby wspomóc układ trawienny. Skorzystaj z mojej prostej zasady, żeby za każdym razem, kiedy jesz coś gotowanego, dodać do posiłku jakiś surowy produkt. (Nigdy nie próbowałeś surowych brokułów? Wiele tracisz.)

Dieta dobra dla jelit jest bogata w błonnik i zawiera mnóstwo wody. Natomiast nadmiar białego cukru, wysoko oczyszczonych lub wysoko przetworzonych produktów spożywczych, czerwonego mięsa i nabiału silnie obciąża układ pokarmowy, pogarsza trawienie i sprzyja rozwojowi nadmiernych ilości drożdży oraz szkodliwych bakterii w twoim przewodzie pokarmowym. W części A-Z zapoznaj się z hasłami: wzdęcia, niestrawność, zespół jelita drażliwego i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *