Tarczyca i metabolizm

Tarczyca jest narządem mającym ogromne znaczenie dla organizmu. Reguluje ona szybkość spalania kalorii i wykorzystywania energii. Niedobór hormonów tarczycy powoduje spowolnienie funkcjonowania organizmu – spada ciśnienie tętnicze krwi i akcja serca, obniża się tempo metabolizmu i temperatura. Z kolei nadmiar tych hormonów powoduje zbyt intensywne działanie wszystkich układów naszego ciała.
Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędny jest jod i aminokwas o nazwie tyrozyna. Ich dobrym źródłem są wodorosty morskie. Ponadto wybieraj artykuły spożywcze zawierające selen, wapń, cynk oraz witaminy A, C, E i grupę witamin B.
Bardzo ważne jest też dostarczenie organizmowi niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz dostatecznej ilości pełnego białka.

Istnieje możliwość, że surowe warzywa z rodziny krzyżowych (kapustowatych) mogą niekorzystnie oddziaływać na źle funkcjonującą tarczycę. Długotrwałe spożywanie roślin krzyżowych przy jednoczesnej niewielkiej zawartości jodu w diecie może spowodować niedobór jodu w organizmie i przyczynić się do powstania wola.

Zatem chociaż brokuły, brukselka, kapusta i jarmuż są bardzo wartościowym pożywieniem, to jeśli twój lekarz rozpoznał u ciebie problemy z tarczycą, ogranicz na pewien czas ich spożycie, dopóki sytuacja nie wróci do normy. Ponadto zawsze je gotuj, bo to zmniejsza ich szkodliwy wpływ na tarczycę. Zainwestuj też w filtr wody, fluor bowiem i chlor znajdujące się w wodzie wodociągowej również nie są przyjazne dla tarczycy (i używaj pasty do zębów bez fluoru). Poza tym jak najwięcej się ruszaj, jako że ćwiczenia doskonale posłużą tarczycy i przemianie materii.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *