Stres

Gatunek ludzki ma niezwykłe zdolności adaptacyjne, a tym samym z natury umiemy radzić sobie ze stresem. Jednak kiedy jest on zbyt silny lub długotrwały albo stracimy swoje naturalne zasoby potrzebne do jego pokonywania, odbija się to niekorzystnie na naszym zdrowiu. Większość osób po zmianie diety i trybu życia na zdrowsze zaczyna łatwiej radzić sobie ze stresem.

W szczególnie stresujących okresach lub gdy zauważysz, że nie radzisz sobie z nim zbyt dobrze, jedz produkty bogate w korzystne składniki pokarmowe. Jeśli dana potrawa nie przyniesie ci konkretnego pożytku, nie marnuj czasu na jej jedzenie! W takich chwilach sięgaj po świeże owoce i warzywa (również surowe soki), surowe nasiona i orzechy oraz produkty z pełnego ziarna. W zwalczaniu stresu doskonale pomagają seler naciowy, kapusta i ogórek. Zatem kiedy następnym razem poczujesz się zestresowany, zamiast obgryzać paznokcie, schrup łodygę selera. Możesz się odstresować w kilka minut, zjadając miskę zupy z sałaty. Zestresowany organizm potrzebuje witamin B i C, cynku, potasu i manganu.

By skutecznie radzić sobie ze stresem, należy wykonywać regularne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne oraz zapewnić sobie codziennie chwilę odprężenia. Brak czasu nie może być tu usprawiedliwieniem. Naucz się kilku ćwiczeń opartych na głębokim oddychaniu, które pomogą ci odzyskać spokój i poczucie panowania nad sytuacją. I zadbaj o odpowiednią porcję snu każdej nocy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *