Ile wody należy pić?

Zazwyczaj zaleca się dwa litry dziennie. Dla większości osób jest to ilość wystarczająca. Jednak przy silnym poceniu się i szybkim oddychaniu tracimy więcej wody, toteż jeśli uprawiamy ćwiczenia fizyczne, zapotrzebowanie jest większe i musimy to oczywiście uwzględnić.
Do dziennego spożycia wody można zaliczyć też herbaty ziołowe i soki warzywne. Te ostatnie są szczególnie przydatne dla osób, które mają wrażenie, że woda po prostu przez nie przepływa. Niektóre składniki mineralne soków warzywnych zatrzymują wodę w organizmie, dlatego mogą one lepiej nawadniać tkanki ciała niż czysta woda.
Do dziennej normy płynów nie wliczamy natomiast herbaty, kawy, alkoholu ani słodkich napojów gazowanych. Odwadniają one organizm i mogą powodować utratę korzystnych składników pokarmowych.
Jeśli jesz produkty o dużej zawartości wody, wtedy ewentualnie możesz pić nieco mniej. Jednak pamiętaj, że woda jest równie ważna dla twojego zdrowia jak tlen. Do artykułów spożywczych o dużej zawartości wody należą owoce, które składają się z niej w 90-95 procentach. Dużo wody mają też warzywa. Z kolei gotowane lub pieczone produkty pełnoziarniste w pewnym stopniu zatrzymują wodę w organizmie, co wspomaga nawodnienie jego organów, szczególnie okrężnicy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *